congratulations to the summit debate family on an amazing 2019 nsda nationals.

On this page, you can find a FULL list of how the members of our family did at the NSDA National Tournaments in Dallas, TX. We have so many students worthy of celebrating, but we understand that their success is BECAUSE of their coaches during the season - that’s why we want to give them the credit. You can find the members of our summer family bold and italicized on this list - our staff members and our alumni had a week to remember!

platform events success

Informative Speaking

Jordyn Allen of American Heritage Plantation, FL: National Champion, coached by Ryan Hubbard, NSF Interp Director Joele Denis, and Spencer Orlowski.

Anna Larson of Moorhead, MN: 7th Place, coached by Andrew Tichy and NSF Senior Instructor Rebecca Meyer-Larson.

Maddie Kahl (2017 and 2018 NSF Alumna) of Theodore Roosevelt, IA: 13th Place, coached by Max Hardt and NSF Platform Director Bob Ickes.

Katherine Oung of Dreyfoos School of the Arts, FL: National Quarterfinalist, coached by Angela Anyzeski, Martha Warwick and NSF Platform Director Bob Ickes

original oratory

Katie Eckerman (2018 NSF Alumna) of Phoenix Country Day, AZ: National Champion at Middle School Nationals, coached by C. Ryan Joyce.

Avi Gulati of Harker, CA: National Runner Up, coached by Scott Odekirk and NSF Platform Director Bob Ickes.

McKinley Paltzik (2017 NSF Alumna) of Phoenix Country Day, AZ: National Runner Up at Middle School Nationals, coached by C. Ryan Joyce.

Joy Okpoko of Westmoor, OK: 6th Place, coached by Billy Elles and NSF Platform Director Bob Ickes

Albert Johnston-Ramirez of Holy Ghost Prep, PA: 7th Place, coached by Patrick McGhee and NSF Platform Director Bob Ickes


interpretation events success

duo interpretation

Miles Sabeeh (2018 NSF Alumnus) & Devan Amin of Phoenix Country Day, AZ: National Champion at Middle School Nationals, coached by C. Ryan Joyce.

Sai Vadnerkar (2018 NSF Alumnus) & Aaryan Wadwekar of Phoenix Country Day, AZ: 3rd Place at Middle School Nationals, coached by C. Ryan Joyce.

humorous interpretation

Miles Sabeeh (2018 NSF Alumnus) of Phoenix Country Day, AZ: National Runner Up at Middle School Nationals, coached by C. Ryan Joyce.

Jessica Connors of Apple Valley, MN: 10th Place, coached by NSF Senior Instructor Luke Ostrander.

Sophia Klindt of Moorhead, MN: 11th Place, coached by NSF Senior Instructor Rebecca Meyer-Larson.

Cael Fitch (2017 and 2018 NSF Alumnus) of Theodore Roosevelt, IA: 14th Place, coached by Max Hardt.

program oral interpretation

Jared Shapiro (2017 and 2018 NSF Alumnus) of Hawken, OH: National Octofinalist, coached by Susan McGraw and Robert Shurtz.

Dramatic Interpretation

Semaj Lee of Apple Valley, MN: 3rd Place and winner of the Interp Bowl, coached by NSF Senior Instructor Daniel Hodges.

Sai Vadnerker (2018 NSF Alumnus) of Phoenix Country Day, AZ: 6th Place at Middle School Nationals, coached by C. Ryan Joyce.

Laurel Carter of Apple Valley, MN: 13th Place, coached by NSF Senior Instructor Daniel Hodges.

Kathryn Brudzinski (2017 and 2018 NSF Alumna) of Western, FL: National Quarterfinalist, coached by Summit Debate Administrator Dario Camara.

extemporaneous speaking success

United states extemp

Jacqueline Wei (2016 and 2017 NDF Alumna and 2019 NDF Junior Staff Member) of Plano West Senior, TX: National Champion, coached by Robey Holland and Kattie Leito.

Steve Asthana (2017 and 2018 NSF Alumnus) of Shrewsbury, MA: National Quarterfinalist, coached by Marc Rischitelli and NSF Extemp Director Meredith Deaton

international extemp

Seth Kordic of Westmoor, OK: 12th place, coached by Billy Elles and NSF Extemp Director Meredith Deaton.

Annika Hurd (2018 NSF Alumna) of Lakeville North, MN: National Octofinalist, coached by Yatesh Singh and Liz Vieira Singh.

middle school extemp

McKinley Paltzik (2017 NSF Alumna) of Phoenix Country Day, AZ: National Champion at Middle School Nationals, coached by C. Ryan Joyce.

Harrison Whitfill (2018 NSF Alumnus) of Phoenix Country Day, AZ: National Runner Up at Middle School Nationals, coached by C. Ryan Joyce.


debate success

public forum debate

Sandeep Shankar (2015, 2016, 2017 and 2018 NDF Alumnus & 2019 NDF Junior Staff) & Danny Cigale (2016, 2017, and 2018 NDF Alumnus & 2019 NDF Junior Staff) of Lincoln Sudbury, MA: National Champion, coached by Tim Nikula

Anbu Subramanian (2018 NDF Alumnus) & Bart Musser of Dawson, TX: National Quarterfinalist at the Middle School Nationals.

Jason Scheller (2019 NDF Junior Staff) & Ayush Patel of Eagan, MN: 8th Place - coached by Chris McDonald, NDF Senior Instructor Mollie Clark, and Alex Gray.

Jack Johnson (2018 NDF Alumnus) & Thomas Gill (2018 NDF Alumnus & 2019 NDF Junior Staff) of Blake School, MN: 9th Place - coached by NDF Senior Instructors Shane Stafford, Sandy Berkowitz, Christian Vasquez and Eva Motolinia.

Kate Selig (2019 NDF Junior Staff) & Nikhil Kommineni of The Bromfield School (MA): 10th Place, coached by Michael Poe.

Daniel Fernandez (2016, 2017, 2018 NDF Alumnus and 2019 NDF Junior Staff) & Noah Kaye (2018 NDF Alumnus & 2019 NDF Junior Staff) of Poly Prep Country Day School, NY: 11th Place, coached Janna White, Eddie Fitzgerald, Jakob Urda, and Julia Bittencourt.

Ronak Pai (2017 NDF Alumnus) & Adhit Sankaran - 13th Place, coached by Victor Rivas Umana.

Ilanna Cuello-Wolffe (2018 NDF Alumna & 2019 NDF Junior Staff) & Josh Fielding of Dalton School, NY: Top 17 (Round 12), coached by Terrill Caplan.

Nate Mayor (2019 NDF Junior Staff) & Sukhm Kang of University School, OH: Top 17 (Round 12), coached by Peter Paik.

Thomas Bazemore & Patton Hahn of Mountain Brook Junior, AL: National Octofinalist at Middle School Nationals, coached by NDF Senior Instructor Liz Wood-Weas.

Wells Finch & Jackson Short of Mountain Brook Junior, AL: National Octofinalist at Middle School Nationals, coached by NDF Senior Instructor Liz Wood-Weas.

Sri Chilikuri (2018 NDF Alumnus) & Isaac Appel (2018 NDF Alumnus) of Theodore Roosevelt, IA: Top 28 (Round 11), coached by Max Hardt.

David Parau (2017 NDF Alumnus & 2019 NDF Junior Instructor) & Sukesh Ram of Basis Peoria, AZ: Top 28 (Round 11), coached by Nick Leonardi

Jasper Ou (2016 & 2017 NDF Alumnus) & Anoosh Kumar (2016 & 2017 NDF Alumnus) of Lake Highland Preparatory, FL: Top 28 (Round 11), coached by George Clemens and Mike Wascher.

Matthew Norman (2017 & 2018 NDF Alumnus) & Fabiola Sepulveda (2017 & 2018 NDF Alumna) of Cypress Bay, FL: Top 43 (Round 10), coached by NDF Senior Instructor Aly Fiebrantz.

JJ Yu (2017 & 2018 NDF Alumnus) & Zara Chapple (2018 NDF Alumna) of Dalton School, NY: Top 43 (Round 10), coached by Terrill Caplan.

Cal Hazeldine (2018 NDF Alumnus & 2019 NDF Junior Instructor) & Christian Brown (2018 NDF Alumnus) of Ardrey Kell, NC: Top 43 (Round 10), coached by Chris Harrow and Bilal Butt.

Caleb Lazar (2018 NDF Alumnus) & Jessica Wu (2018 NDF Alumna) of Newton South, MA: Top 43 (Round 10), coached by: Josh Cohen & Alan Tannenwald.

Wallace Chen (2018 NDF Alumnus) & Michael Huang (2018 NDF Alumnus) of Clements, TX: Top 61 (Round 9), coached by Renita Johnson.

Philip Bonanno (2017 & 2018 NDF Alumnus and 2019 NDF Junior Instructor) & Tucker Wilke (2017 & 2018 NDF Alumnus) of Hackley School, NY: Top 61 (Round 9), coached by Shane Gilbert.

Madison Cahill (2018 NDF Alumna) & Rhyen Hunt (2018 NDF Alumna) of La Salle, CA: Top 61 (Round 9), coached by Elizabeth Meerson.

Payton Jenkins (2018 NDF Alumnus) & Carson Barningham of Rocky Mountain, ID: Top 61 (Round 9), coached by Zachary Borman.

Will Sjostrom (2018 NDF Alumnus) & Sophie Verska (2018 NDF Alumna) of Marist School, GA: Top 83 (Round 8), coached by NDF Senior Instructor Jeffrey Miller.

Saif Moolji (2016 and 2018 NDF Alumnus) & Taimur Moolji (2016 and 2018 NDF Alumnus) of Horace Mann, NY: Top 83 (Round 8), coached by

Ali Aldous & Caroline Waldmann of Park City, UT: Top 83 (Round 8), coached by NDF Senior Instructor Gavin Serr.

Morgan Swigert (2018 NDF Alumnus) & Izzy Wu (2018 NDF Alumna & 2019 NDF Junior Instructor) of Blake School, MN: Top 83 (Round 8), coached by NDF Senior Instructors Shane Stafford, Sandy Berkowitz, Christian Vasquez and Eva Motolinia.

Joseph Donowho (2016, 2017, 2018 NDF Alumnus & 2019 NDF Junior Instructor) & Joseph Donowho (2016, 2017, 2018 NDF Alumnus & 2019 NDF Junior Instructor) of Strake Jesuit, TX; Top 83 (Round 8), coached by Jerry Crist and Chris Castillo.

Joanna Wang & Anish Navendra of Colleyville Heritage, TX; Top 83 (Round 8), coached by NDF Senior Instructor Dave Huston.


policy debate

Jessica Liu (2019 NDF Junior Fellow) & Natalie Kelly of Unionville, PA: 10th Place, coached by NDF Senior Instructor Ashley Murphy & Julie Krause.

big questions debate

Daniel Liang (2017 and 2018 NDF Alumnus), Plano West Senior, TX; National Runner Up, coached by Robey Holland.

Michelle Ma (2018 NDF Alumna), Jasper, TX: 7th Place, coached by Tom McCaffrey

Congressional debate

David Allen of Western High School, FL: 4th Place, coached by Nancy Dean and Summit Debate Administrator Dario Camara.

Luca Zislin of American Heritage Plantation, FL: National Finalist, coached by Spencer Orlowski, Ryan Hubbard and NSF Senior Instructor Joele Denis.


Supplemental and consolation events

Extemporaneous debate

Joshua Lee (2018 NDF Alumnus) of Acton Boxborough, MA: 5th Place, coached by Sue Hennessey.

Daniel Shih (2017 & 2018 NDF Alumnus) of Hamilton, AZ: 10th Place, coached by Gina Meade.

Impromptu Speaking

Juliette Reyes of American Heritage Plantation, FL: 3rd Place, coached by Ryan Hubbard, NSF Interp Director Joele Denis, and Spencer Orlowski.

storytelling

Miles Sabeeh (2018 NSF Alumnus) of Phoenix Country Day, AZ: National Runner Up at Middle School Nationals, coached by C. Ryan Joyce.

Roman Amento of Western, FL: National Semifinalist, coached by Summit Debate Administrator Dario Camara and Nancy Dean.

poetry interpretation

Katie Eckerman (2018 NSF Alumnus) of Phoenix Country Day, AZ: National Champion at Middle School Nationals, coached by C. Ryan Joyce.

Miles Sabeeh (2018 NSF Alumnus) of Phoenix Country Day, AZ: 3rd Place at Middle School Nationals, coached by C. Ryan Joyce.

prose interpretation

Wayne Southwell of Valley Middle School, National Champion at Middle School Nationals, coached by NSF Senior Instructor Luke Ostrander.